• Przechowalnia 0
 • KASZTAN JADALNY Castanea sativa

  21,00 zł

  Wysyłka:48 godzin
  Waga:2.00 kg
  Sprawdź koszty wysyłki

  Koszty dostawy tego produktu

  Ilość:Donica 2,5 l

  KASZTAN JADALNY to bardzo majestatyczne i długowieczne drzewo od niepamiętnych czasów uprawiane w Europie Południowej jako drzewo owocowe. Za stolicę kasztanów uznawana jest Francja, która porastała  kasztanowymi lasami.  Drzewo  ma rozłożystą gęsta, zaokrąglona w kształcie koronę, którą pokrywają podłużne, lancetowate, ząbkowane liście Kwitnie na przełomie czerwca i lipca kłosowatymi, oryginalnymi, 30 centymetrowymi kwiatami. Owoce - kasztany tak zwane marony, dojrzewają w październiku i są  brązowe, zwykle zebrane po 3sztuki w bardzo ozdobnych,  kolczastych okrywach. Marony są także jadane na surowo i w smaku przypominają migdał natomiast po uprażeniu  nabierają orzechowego smaku i konsystencji ziemniaka.  Młode drzewka są wrażliwe na wczesne wiosenne i jesienne przymrozki.
  WYMAGANIA:
  Preferuje stanowisko słoneczne, zaciszne, glebę żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną w młodości wymaga uwagi i troski.
  ZASTOSOWANIE:
  Kasztan przepięknie prezentuje się w ogrodzie jako soliter, który latem oryginalnie kwitnie, jesienią spektakularnie przybiera purpurowe barwy, przy tym zdobi kolczastymi owocami.  Sadzony jest  często dla wytworzenia komfortowej strefy cienia - jako "parasol" w połączeniu z  ogrodową ławeczką.
  WŁAŚCIWOŚCI:
  Marony są bogatym źródłem witaminy C, B1, B2, K, D, E, zawierają kwas foliowy oraz potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i lecytynę a po obróbce termicznej, skrobia zawarta w kasztanach zamienia się w węglowodany złożone, które długo uwalniają energię. Są kaloryczne podobnie jak makaron czy ryż, ale za to lekkostrawne i nie zawierają glutenu. Suszone spożywane są po upieczeniu oraz konserwowane jako kompoty. Na Węgrzech i Słowacji przetarta masa kasztanowa (węg. gesztenye püré, słow. gaštanové pyré), świeża albo mrożona, przeznaczona jest do bezpośredniego spożycia lub używana jako dodatek do wyrobów cukierniczych (wypieków, deserów) i mięs, natomiast w Niemczech jada się chętnie zupę kasztanową.
  Sadzonka w donicy 2,5 litrowej, uprawiana pod nadzorem PIORIN.
                                                                                                          logo PIORIN
  Paszport JODŁA KOREAŃSKA_1

  Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

  Napisz recenzję
  Klienci polecają również:
  • AZALIA JAPOŃSKA PURPURTRAUM azalea japanese
   Szybki podgląd

   AZALIA JAPOŃSKA " PURPURTRAUM" azalea japanese

   15,00 zł

  • AZALIA JAPOŃSKA MARUSZKA
   Szybki podgląd

   AZALIA JAPOŃSKA MARUSZKA

   15,00 zł

  • AZALIA JAPOŃSKA SCHNEEPERLE- HACHSCHNEE
   Szybki podgląd

   AZALIA JAPOŃSKA SCHNEEPERLE- HACHSCHNEE

   15,00 zł

  • AZALIA JAPOŃSKA MELINA
   Szybki podgląd

   AZALIA JAPOŃSKA MELINA

   15,00 zł