• Przechowalnia 0
 • SOSNA LIMBA pinus cembra

  15,00 zł

  Waga:2.00 kg
  Sprawdź koszty wysyłki

  Koszty dostawy tego produktu

  Zapytaj o produkt

  LIMBA to wysokogórskie, długowieczne drzewo o powolnym wzroście i stożkowatym pokroju, w naturze osiągające po 30 latach 3-4 m wysokości. Wielką ozdobą są sinozielone igły, gęsto osadzone na gałązkach zebrane są po 5 sztuk (5 do 12 cm długości), na brzegu delikatnie piłkowane. Pień pokrywa gładka, szarozielona korowina o płytkich spękaniach. Młode pędy, bardzo miekkie i delikatne w dotyku są pokryte grubą warstwą żółtego kutneru.  Wieloletnie drzewa wytwarzają 5-8 centymetrowe szyszki, które początkowo są fioletowe później w miarę  dojrzewania brązowieją. Dojrzałe zawierają jadalne nasiona, przysmak wielu gatunków zwierząt, np. orzechówki zwyczajnej. 
  WYMAGANIA:
  Preferuje glebę żyzną, bardzo przepuszczalną, lekko kwaśną, umiarkowanie wilgotną oraz stanowisko słoneczne. W naturze rośnie  na glebie kamienistej z grubą warstwą surowej próchnicy – nie jest wymagająca, co do podłoża, doskonale znosi wiatry, suszę i trudne warunki termiczne.
  ZASTOSOWANIE:
  LIMBA  polecana jest do uprawy w alpinariach również w grupach i kompozycjach barwnych i pokrojowych, stanowi wdzięczny materiał jako drzewko bonsai. Pięknie prezentująca się w formie pojedynczych nasadzeń jako soliter także w skrzyniach lub okazałych misach i donicach.
  CIEKAWOSTKI:
  Niegdyś nasiona  zwane orzeszkami, były wykorzystywane jako jadalne i lecznicze natomiast z pędów i żywicy destylowano olej limbowy. Ekstrakt z sosny limby jest stosowany jako naturalny środek leczniczy natomiast drewno, bardzo gęste, delikatne z wąskim, żółtawym bielem i szeroką, czerwonawą twardzielą  jest poszukiwane do wyrobu mebli i rzeźb.
  Sadzonka w donicy 2,5 litrowej w wysokości 20-30cm., uprawiana pod nadzorem PIORIN.

  Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

  Napisz recenzję